09125491251
سبد خرید 0
« بازگشت به لیست مقالات | پنجشنبه 5 خرداد 1401 در ساعت 50 : 19 دقیقه | نظرات کاربران ( 1 )

شکار ابزار مهمی برای درک بهتر جمعیت حیات وحش و همین طور نحوه تعامل آنها با انسان است. با این حال، بحث‌های زیادی در مورد این فعالیت وجود دارد، زیرا می‌توان از یک سو آن را برای محیط‌زیست مفید دانست و یا برعکس شکار را یک کشتار بیهوده در نظر گرفت. شکار حیوانات در بسیاری از کشورها در حال انجام است. اغلب به آن "ورزش" می گویند، اما بسیاری دیگر استدلال می کنند که این توصیف دقیقی از این فعالیت نیست. نظر شما چیست؟ شکار برای محیط زیست مفید است یا بد؟

لوازم شکار

بر اساس گزارش انجمن حیات وحش، شکارچیان بزرگترین گروه حامیان محیط زیست هستند، اگرچه بسیاری از آنها توسط گروه های حقوق حیوانات که معتقدند شکار بی رحمانه است، منع و حتی طرد شده اند. البته این نظرات و حتی قضاوت ها بیشتر براساس عملکرد شکارچیان غیر قانونی بوده است که حیوانات را به خاطر عاج هایشان شکار می کنند و یا به گونه های در حال انقراض با اسلحه های مجهز به دوربین تفنگ پیشرفته شلیک کرده اند. ببینیم واقعیت امر چیست، با ما همراه باشید...

 

شکار حیوانات راهی برای کنترل جمعیت

به منظور حفظ جمعیت حیات وحش سالم، شکار می تواند یک فعالیت ضروری باشد. این امر به ویژه زمانی اهمیت می یابد، که شکارچیان طبیعی یک حیوان خودشان تا حد انقراض شکار شده باشند.

در بسیاری از موارد دیده شده است که ممانعت از شکار منجر به افزایش بیش از حد آهوها شده، که باعث آسیب شدید به پوشش گیاهی و زمین های کشاورزی شده است. با توجه به آنچه گفته شد شکار آهو برای کنترل جمعیت و حتی حفظ موازنه طبیعت یک نیاز است.

 تفنگ بادی

می توان شکار را به مواقع مشخصی از سال منحصر نمود، مثلا یک فصل شکار سالیانه که مجوز شکار صادر شده و به این ترتیب تنها تعداد محدودی از حیوانات کشته می شوند. نشان داده شده است که این امر در جلوگیری از آسیب به زمین های کشاورزی و تضمین یک محیط زیست پایدار برای جمعیت گوزن مفید و ضروری است. 

 

شکار به عنوان یک ورزش

شکار به طور گسترده به عنوان یک ورزش در نظر گرفته می شود. که شامل رفتن به طبیعت و داشتن هیجان، سرگرمی و رقابت با دوستان است. یک شکارچی با تجربه می تواند حیوان را خیلی سریعتر از روش های دیگر مانند استفاده از تله و دام گیر بیاندازد. این موضوع در اکوسیستم های خاصی که حیوانات کم یا به سختی یافت می شوند مهم است. با این حال، برخی افراد استدلال می‌کنند که این روش مفیدی برای دست یافتن به گوشت حیوان به عنوان منبع غذایی نیست. چرا که اولا کشتن حیوان ممکن است بسیار طولانی شود. و در ثانی ممکن است قبل از اینکه شکارچی بتواند شکار خود را پیدا کند و بردارد گوشت فاسد و یا در اثر شرایط آب و هوایی خراب شود.

 

شکار منظم چگونه به محیط زیست کمک می کند؟

شکار می تواند یک راه مفید برای حفظ جمعیت حیوانات باشد. این تضمین می کند که جمعیت یک حیوان به صورت کنترل نشده افزایش نیافته و منجر به تخریب زمین های کشاورزی یا خود جمعیت محلی نشود. برای مشاهده و خرید انواع تفنگ بادی و ساچمه تفنگ بادی کافیست به بخش های مربوطه در فروشگاه طبیعت نو مراجعه کنید.

شکار مزایای دیگری نیز دارد. بسیاری از شکارچیان شاخ، عاج، پوست یا سایر قسمت های حیوان را پس از برداشت لاشه در محل رها می کنند. از این قطعات اغلب برای ساخت صنایع دستی استفاده می شود که می تواند به گردشگران فروخته شود. این فعالیت درآمد اضافی برای جوامع محلی فراهم می کند و در عین حال حفاظت بهتر از محیط زیست را تضمین می کند.

نکته مهمی که باید در مورد جامعه شکار به خاطر بسپارید این است که قبل از اینکه بتواند مزایایی داشته باشد، باید توسط دولت ها یا سایر گروه های حفاظتی به درستی مدیریت شود. همچنین تنها زمانی باید انجام شود که واقعاً برای کنترل جمعیت مورد نیاز باشد.

واضح است که شکار بسته به شرایط می‌تواند خوب یا بد باشد. بسیاری از مردم بر این باورند که تیراندازی به یک حیوان برای ساعت ها یا روزها تا زمانی که در نهایت آن را از بین ببرید ظالمانه است. برخی دیگر معتقدند که این تنها راه مؤثر برای مدیریت جمعیت حیات وحش است که ممکن است باعث از بین رفتن یک سری اکوسیستم های به خصوص شوند.

ثابت شده است که وقتی شکار به درستی مدیریت و برنامه ریزی شود، می تواند زیستگاه های طبیعی بسیاری را برای محیط زیست و جامعه اطراف فراهم کند. با این حال، بدون مقررات مناسب، مزایای بسیار کمی از شکار به دست می آید. هر زمان که در مورد زیاد شدن جمعیت حیوانات محلی و آسیب به زمین های کشاورزی و مردم نگران شدید، به یاد داشته باشید که شکار می تواند به کنترل این مشکلات قبل از بدتر شدن آنها کمک کند. از سوی دیگر، شکار بی رویه نیز می تواند این جمعیت ها را در معرض انقراض قرار دهد.

 

اثرات شکار بی رویه کنترل نشده بر جمعیت حیات وحش

شکار بی رویه می تواند اثرات مخربی بر جمعیت حیات وحش داشته باشد. بدون فصل شکار منظم یا معیارهای خاصی برای انتخاب حیواناتی که باید شکار شوند، احتمال دارد که یک گونه به دلیل کشته شدن تعداد بسیار زیاد آن، کاملا منقرض شود . تعادل طبیعی هر اکوسیستم به شدت به تعداد شکارچیان و طعمه ها و تعادل مناسب این دو بستگی دارد. اگر این تعادل حفظ نشود، کل اکوسیستم ممکن است به شدت مختل شود.

ساچمه تفنگ بادی

"گونه های جانوری در حال انقراض" به چه معناست؟

گونه در حال انقراض به این معنی است که جمعیت بسیار کمی از این حیوان وجود دارد و در خطر انقراض قرار دارد. هنگامی که مردم این حیوانات را شکار می کنند، تعداد آنها با سرعت بیشتری نسبت به حالت عادی کاهش می یابد. بسیاری از دولت ها قوانینی را در مورد شکار این نوع حیوانات تصویب کرده اند زیرا می تواند برای آنها مشکل ساز شود. نمونه ای از گونه های جانوری در خطر انقراض شیر کوهی است که معمولاً به آن کوگار می گویند. این حیوان را می‌توان در مکان‌های متعددی در سراسر آمریکای شمالی و همچنین برخی از بخش‌های جنوب آسیا یافت. به دلیل برنامه ممانعت از شکار و حفظ گونه ، در واقع جمعیت آنها در سال های اخیر رو به افزایش بوده است.

 

شکارچی غیرمجاز کیست؟

شکارچیان غیرقانونی انسان هایی هستند که حیوانات وحشی را به صورت غیرقانونی شکار می کنند. آنها ممکن است این کار را برای پول یا فقط هیجان انجام کاری که می دانند اشتباه است انجام دهند. شکار غیرقانونی حیوانات می تواند تأثیر مخربی بر جمعیت آنها داشته باشد زیرا تعداد حیوانات به دلیل شکار بی رویه به سرعت کاهش می یابد. در گذشته، شکار غیرقانونی یک مشکل رایج بود، زیرا قوانین کمتری وجود داشت که شیوه‌های شکار را مدیریت و کنترل می‌کرد و مردم می‌توانستند حیواناتی را که در زمین های خود پیدا می کنند به راحتی شکار کنند.

لوازم شکار

با این حال، با افزایش آگاهی جامعه مدرن از مسائل زیست محیطی و حفاظت از حیات وحش، بسیاری از شکارچیان غیرقانونی به دلیل شرکت در این فعالیت غیرقانونی تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و حتی جوامع نیز آنها را منع کرده اند. بسیاری از کشورها قوانین سفت و سختی علیه شکار غیرقانونی دارند و اغلب به افرادی که به چنین جرمی محکوم شده اند اجازه نمی دهند در آینده سلاح گرم داشته باشند یا شکار کنند. در برخی موارد، در صورتی که دادگاه تشخیص دهد شکارچیان غیرقانونی و بدون اجازه مالکان زمین شکار کرده اند، حتی ممکن است به دلیل شکار زندانی شوند.

 

قوانین شکار

هر کشوری معیارهای خاص خود را در مورد اینکه کدام حیوانات را می توان شکار کرد و چه زمانی می توان آنها را شکار کرد، دارند. به عنوان مثال، برخی ممکن است فقط در طول فصل پاییز اجازه شکار را بدهند در حالی که برخی دیگر در تمام طول سال اجازه می دهند. مهم است که قوانین محلی خود را برای شکار بدانید و مطابق با آنها عمل کنید. در این صورت اطمینان حاصل می کنید که هنگام تلاش برای شکار یک حیوان، هیچ قانونی را زیر پا نمی گذارید و در عین حال از محیط زیست در برابر استفاده بی رویه از منابع محافظت می کنید.

اگرچه برخی از مردم بر این باورند که همه شکارچیان باید مجوز داشته باشند، اما اجرای این امر با توجه به تعداد بالای متقاضیان کار ساده ای نیست. بهتر است هر شکارچی ملزم به رعایت قوانین شکار در منطقه خود مورد نظر خود باشد. قوانین مختلفی برای هر نوع حیوانی که در یک منطقه یافت می شود وجود دارد. اگر قصد شکار دارید بهتر است از این قوانین اطلاع داشته باشید، و لوازم شکار مناسب داشته باشید!

 

جوانب مثبت شکار

شکار برای کنترل جمعیت یک حیوان خوب است تا در مقایسه با حیوانات دیگر به شدت افزایش نیافته و تولید دردسر نکند. اگر شکارچیان یک گونه کنترل نشوند، بسیاری از آنها به دلیل کمبود غذا خواهند مرد. به همین ترتیب، اگر شکار یک حیوان خاص به شدت کم شود، جمعیت آنها خارج از کنترل رشد می کند و آسیب قابل توجهی به اکوسیستم وارد می کند.

 شکار

جوانب منفی شکار

شکار بی رویه به هیچ عنوان برای جمعیت حیوانات هر منطقه خوب نیست. اگر در طول فصل شکار حیوانات زیادی در یک منطقه کشته شوند، دیگر هیچ غذایی برای باقی مانده آن گونه باقی نمی ماند. نه تنها این، بلکه زمانی که شکارچیان یک گونه به خصوص توسط شکار ما کشته شوند، می تواند تعادل طبیعت را از بین ببرد و اوضاع را بسیار بدتر از آنچه قبلا بوده است، نماید.

شکار می تواند بسیار خطرناک باشد زیرا مردم اغلب در هنگام شکار در معرض انواع شرایط آب و هوایی قرار می گیرند. هر ساله بسیاری از شکارچیان گم می شوند یا به طور جدی مجروح می شوند.

تفنگ بادی

نتیجه

تعمیم اثرات زیست محیطی شکار دشوار است زیرا با توجه به نوع کشور، منطقه، شرایط اکولوژیکی و حیوان متفاوت است. به عنوان مثال، اگر شکار خرس سیاه بر اساس جمعیت های پایدار باشد، محیط زیست سود می برد. و شکارچیان به کنترل جمعیت کمک نموده اند. شکار حیوانات در صورتی می تواند برای محیط زیست مفید باشد که به شدت قانونمند و مدیریت شده باشد و به درستی و انسانی انجام شود.

با این حال، برخی از شکارچیان نه تنها بیش از حد شکار می کنند (هر آنچه که سر راهشان باشد را بدون چشم پوشی شکار می کنند) بلکه حیواناتی را که در حال انقراض هستند نیز می کشند. در نتیجه، شکار بسته به نحوه مدیریت آن و اجرای دقیق قوانین حفاظت از زیستگاه می تواند هم برای محیط زیست خوب باشد و هم برای محیط زیست بد باشد.

کپی برداری با ذکر منبع و لینک بلامانع است..

ارسال نظر

مصطفی خوش منظر :
3 0
سلام عرض ادب و احترام بنظر من راههای زیادی وجود داره که سازمان محیط زیست خیلی بهتر از اینها عمل کنه وتصمیم بگیره مثلآ دادن پروانه هرساله به شکارچیان برای پرنده‌ای مهاجر ولی پرندهای بومی رو پروانه ندن به مدت یک یا دوسال ولی کاری که محیط زیست توی این چند ساله انجام داده فقط شونه خالی کردن از زیر بار مسئولیت بوده در هر صورت امیدوارم که از امسال به بعد تصمیمات کاملأ کارشناسانه و درست باشه لذا تصمیم درست باعث میشه که دیگه شکارچی مرتکب خلاف نشه و مامور و شکارچی هم مقابل همدیگر قرار نخواهند گرفت با تشکر
نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()