09215841866
سبد خرید 0
« بازگشت به لیست مقالات | شنبه 3 ارديبهشت 1401 در ساعت 42 : 20 دقیقه | نظرات کاربران ( 1 )

این روزها استفاده از دوربین روی سلاح بسیار رایج شده ولی مشکل اساسی در استفاده از این نوع دوربین ها، تنظیم و صفر کردن دوربین اسلحه است. نصب درست، تنظیم و صفر کردن دوربین تفنگ از کارهای بسیار مهم و تاثیر گذار در تیراندازی است و منجر به شلیک دقیق به هدف و جلوگیری از اتلاف وقت و مهمات می شود و در هر شلیک شما به شدت تاثیر گذار خواهد بود. خیلی از تیراندازان دوربین های دقیقی برروی تفنگ خود دارند ولی متاسفانه دقت شلیک و هدف گیری مناسبی ندارند و این موضوع باعث تعجب و ناراحتی تیرانداز می شود.

یادگیری صحیح نصب و تنظیم دامنه دوربین تفنگ یکی از مهمترین اولویت های هر تیراندازی است و باید یاد بگیرد که چگونه این کار را خودش و به درستی انجام دهد، ما در این مقاله آموزشی به سادگی و قدم به قدم همراه شما خواهیم بود تا بتوانید یاد بگیرید که دوربین تفنگ خود را با خیال راحت و به درستی نصب و تنظیم کنید.

گام اول: نصب دوربین روی تفنگ

آموزش صفر کردن دوربین تفنگ

1-1:پایه دوربین تفنگ را روی سلاح نصب کنید. پایه دوربین یکی از موارد مهم است و سعی کنید رینگ دوربین تفنگ یا ریل دوربین با کیفیت بالا و متناسب با سلاح خود را تهیه کنید تا مطمئن شوید که دوربین شما برای سال های سال محکم استوار در جای خود خواهد ماند. معمولاً بهتر است کمی بیشتر روی پایه هزینه کنید تا خود دوربین، چون دیگر نیاز نیست دائماً آن ها را تنظیم کنید. برای نصب پایه دوربین، پیچ ها را طبق دستورالعمل سازنده محکم کنید. بهتر است با الگوی X پیش بروید، به این صورت که ابتدا تمام پیچ ها را شل ببندید ریل یا رینگ را دقیق در جای خود تنظیم کنید و بعد به صورت ضربدری شروع به سفت کردن پیچ ها کنید.

آموزش صفر کردن دوربین تفنگ

2-1:دوربین را روی تفنگ نصب کنید. دوربین را با توجه به دستورالعمل سازنده، در حالی که چشمی در جهت صحیح قرار دارد، داخل براکت قرار دهید. دوربین باید به شکلی باشد که عدسی شیعی به سمت لوله تفنگ و عدسی چشمی به طرف ابتدای قنداق و بدن تیرانداز قرار گیرد. از یک تراز کوچک استفاده کنید، آن را در بالای دوربین خود قرار دهید تا تراز بودن سطح را بررسی کنید، و پایه ها را محکم ببندید.

آموزش صفر کردن دوربین تفنگ

3-1: چشمی را به درستی قرار دهید. فاصله چشمی را با چشم خود به دقت تنظیم کنید تا در هنگام تیراندازی در موقعیت صحیح باشد. به این صورت که هنگامی که از طریق چشمی نگاه می کنید، تصویری که از دوربین می بینید باید واضح و شفاف باشد، اگر اینگونه نبود کمی دوربین را روی رینگها به عقب یا جلو ببرید تا دقیقا در نقطه ی درست قرار گیرد.

آموزش صفر کردن دوربین تفنگ

4-1: رتیکل دوربین را تراز کنید. تفنگ شما باید در یک موقعیت ثابت و روی پایه نصب شود تا لوله تفنگ و قنداق هم سطح نسبت به سطح زمین باشد. شروع به طبلک تنظیم رتیکل کنید تا خط عمودی دقیقا در نقطه انتهایی بالا یا ساعت 12 باشد.خطی را از میان دوربین تصور کنید که مستقیماً از مرکز تفنگ شما می گذرد. بعداً می توانید تنظیمات بیشتری انجام دهید، اما اکنون مهم است که، قبل از اینکه دوربین را محکم کنید، رتیکل را در موقعیت صحیح قرار دهید.


آموزش صفر کردن دوربین تفنگ

5-1:پایه دوربین را محکم ببندید. اطمینان حاصل کنید که رتیکل در نقطه انتهایی بالایی باقی می ماند، سپس به تدریج رینگ ها ی دوربین را سفت کنید. هر پیچ را هر بار فقط نصف دور ببندید و دائما بررسی کنید که رتیکل حرکت نکرده است. این مرحله را خیلی آهسته، بدون عجله و با دقت کامل انجام دهید

گام دوم: صفر دوربین تفنگ را تنظیم کنید

آموزش صفر کردن دوربین تفنگ

1-2: شلیک به هدف. تنها راه برای فهمیدن دقت یک تفنگ، شلیک از موقعیت های مختلف است. ساده ترین راه برای انجام این کار، معمولاً شلیک در محدوده تفنگ است، مکان های سربسته مثل یک سوله، بهترین مکان برای صفر کردن دوربین روی اسلحه در است اما اگر این امکان را ندارید سعی کنید در شرایط آب و هوایی مناسب و بدون وزش باد این کار را انجام دهید. همیشه توجه داشته باشید، هنگام دست زدن به اسلحه، نکات ایمنی را رعایت کنید، محافظ چشم و گوش و همچنین مهمات کافی برای یک روز تیراندازی به همراه داشته باشید. از یک سیبل تیراندازی مخصوص برای صفر کردن استفاده کنید. این سیبل ها معمولاً اندازه گیری های زیادی دارند که به شما امکان می دهد تنظیمات دقیقی روی تفنگ انجام دهید. شما می توانید با مراجعه به راهنما یا وبسایت سازنده، از محدوده تفنگ خود آگاه شوید.

آموزش صفر کردن دوربین تفنگ

2-2: اسلحه را روی پایه تیراندازی قرار دهید. هنگامی که دوربین تفنگ را صفر می کنید، باید تا حد امکان خطای کاربر را از معادله حذف کنید. به عبارت دیگر، شما نمی توانید برای تنظیم صفر دوربین سلاح هیچ شلیکی از دست بدهید. برای اینکه دقیق ترین صفر را تنظیم کنید، باید تفنگ خود را در پایه تیراندازی که مخصوص این منظور است قرار دهید، اگر پایه تیراندازی اسلحه محکم ندارید، تا حد امکان در موقعیت محکمی برای تیراندازی قرار بگیرید. حتی می توانید با گذاشتن چند کتاب، بالش یا چکمه به صورت ثابت و قرار دادن اسلحه روی آن، با دقت بیشتری شلیک کنید.

آموزش صفر کردن دوربین تفنگ

3-2: اسلحه را پر کنید و همراه سه تا پنج تیر آماده شلیک باشید. هنگامی که اسلحه آماده شلیک بود از دوربین به سیبل نگاه کنید و بینایی را با سیبل تطبیق دهید. استفاده از استاک مناسب برای چسباندن گونه و حفظ میدان دیدی که همیشه انجام می دهید. تفنگ را از حالت ضامن خارج کنید. نفس عمیق بکشید، برای یک ثانیه نفس خود را حبس کنید، سپس ماشه را محکم بدون تکان دادن تفنگ فشار دهید تا دقیق ترین شلیک را انجام دهید. برای اینکه در اولین بار، دقیق ترین شلیک را داشته باشید، 3-5 بار این کار را تکرار کنید.

آموزش صفر کردن دوربین تفنگ

4-2: سیبل را بررسی کنید. بعد از مرحله سوم تفنگ را خالی کنید و دوبار آن را چک کنید تا مطمئن شوید که شرایط ایمن است سپس با دقت هدف را بررسی کنید تا ببینید تیر شما به کدام نقاط برخورد کرده و تصویر دقیقی از شلیک های خود داشته باشید.

آموزش صفر کردن دوربین تفنگ

5-2:با استفاده از طبلک دوربین تنظیمات را انجام دهید و دوباره بررسی کنید. به سمت تفنگ خود برگردید و با استفاده از طبلک دوربین در بالا و کنار دوربین، تنظیمات را انجام دهید. هر محدوده مکانیزم کمی متفاوت برای انجام تنظیمات خواهد داشت، اما اصول آن اساسا یکسان هستند. برای دستورالعمل های خاص د ر مورد تنظیم صفر، بخش بعدی را بخوانید. هنگامی که تنظیمات خود را انجام دادید، این روند را تکرار کنید. چند گلوله دیگر شلیک کنید، سیبل را بررسی کنید و دوباره دوربین را تنظیم کنید. مجددا این روند را تکرار کنید. بهتر است سوراخ هایی را که قبلاً ایجاد کرده اید علامت بزنید تا بعداً گیج نشوید یا از یک هدف جدید استفاده کنید.

آموزش صفر کردن دوربین تفنگ

6-2: دوربین تفنگ را از فواصل متعدد تنظیم کنید. به طور کلی، بیشتر تیراندازان مایلند تفنگ را از موقعیت های مختلف ببینند و بیشترین تمرکز را روی فاصله هایی که احتمالاً در آن شلیک خواهید کرد، دارند. فرآیند و تنظیمات اولیه یکسانی را می توان در هر موقعیت انجام داد، اما احتمالاً می خواهید حداقل از دو، و احتمالاً بیشتر از سه یا چهار فاصله اندازه گیری کنید. از 20 یارد (18.3 متر) شروع کنید، سپس تا حدود 75 یارد حرکت کنید. سعی کنید بیش از 50 یارد (45.7 متر) را در یک زمان حرکت ندهید تا مجبور نباشید تنظیمات زیادی انجام دهید. اگر زمان دارید و احساس می کنید هنوز می توانید تنظیمات بیشتری انجام دهید، می توانید به محدوده 200 تا 300 یارد (180 تا 270 متر) بروید. اگر در فضای باز هستید، به خاطر داشته باشید که برای فاصله های بیشتر، وزش باد مشکل بزرگی خواهد بود.

گام سوم: انجام تنظیمات بیشتر

آموزش صفر کردن دوربین تفنگ

1-3: طبلک های تنظیم را بررسی کنید. بیشتر دوربین ها دو برجک تنظیم دارند، یکی در بالا و دیگری در کنار، که برای تنظیم دامنه استفاده می شود و به شما امکان می دهد آن را صفر کنید، دقت کنید که حتما آنچه می بینید و جایی که تفنگ به سمت آن نشانه می رود، در یک راستا باشد. طبلک بالایی برای بالا و پایین رفتن رتیکل استفاده می شود و از طبلک کناری، برای تنظیم به چپ و راست استفاده می شود. در برخی از دوربین های قدیمی، باید از یک سکه یا یک کلید کوچک برای چرخاندن طبلک ها به آرامی استفاده کنید، اگرچه در بیشتر دوربین های امروزی می توانید فقط از انگشتان خود برای چرخاندن طبلک دوربین استفاده کنید.

آموزش صفر کردن دوربین تفنگ

2-3: حرکت دوربین به سمت از تیر خطا. اگر مقدار بالا را از دست دادید، دوربین را برای رفتن به بالاتر تنظیم کنید. اگر سمت چپ را از دست دادید، دوربین را به سمت چپ تنظیم کنید. تنظیمات لازم را مرتباً و تا زمانی که جای تفنگ ثابت و سیبل ثابت باشد، ادامه دهید، سپس به جای دیگری در محدوده حرکت کنید تا از فاصله دیگری امتحان کنید.

آموزش صفر کردن دوربین تفنگ

3-3: کلیک های بسیار کوچک انجام دهید. در اکثر محدوده ها، با هر کلیکی که می چرخانید، یکی از کلیدها را می چرخانید که صفر را 1/4 اینچ حرکت می دهد، بنابراین چهار کلیک روی طبلک تقریباً یک اینچ خواهد بود. برای اطمینان از تنظیمات، دفترچه راهنمای کاربر همراه با دوربین تفنگ خود را بخوانید، اما همیشه سعی کنید به آرامی، کلیک های بسیار کوچک انجام دهید.

آموزش صفر کردن دوربین تفنگ

4-3: استفاده از برسایتر تفنگ در صورت لزوم برای تنظیمات بیشتر می توانید از یک وسیله لیزری مخصوص اینکار به نام برسایتر تفنگ(bore sight) که باعث صرفه جویی در مقدار زیادی مهمات و وقت می شود استفاده کنید. اگر به هر دلیلی دسترسی به این ابزار ندارید، تفنگ خود را به پیش یک متخصص اینکار ببرید و بخواهید آن را ببیند. بعد از آن باید خودتان با استفاده از این دستورالعمل ها تفنگ آزمایش کنید و تنظیمات لازم را انجام دهید. برخی از تفاوت ها ناشی از متغیرهای مختلف کاربر است.

ارسال نظر

فرهاد :
6 0
بسیار عالی و کارامد در هزینه جهت تنظیم دوربین چون جدیدا مغازه دارها هزینه های گزافی میگیرن من با ۲۰شلیک در چهار برد ۱۵-۳۰-۵۰-۸۰ تنظیم کردم البته گرین ساچمه های مختلف فرق میکنه ولی ۱۸گرین دیسکاوری و جی بی اس عالی بود تا ۵۰ متر ممنون از مدیر سایت
مدیریت :
9 1
سلام خیلی ممنون دوست عزیز
نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()

با احترام به همه دوستان گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که به دلیل نوسانات شدید ارز قیمت محصولات بروز نیست و امکان پرداخت آنلاین در حال حاضر وجود ندارد.

فروشگاه باز است

برای خروج از این صفحه و دیدن محصولات، روی صفحه کلیک کنید