09125491251
سبد خرید 0
>> >> >>
جستجوی پیشرفته
جستجو در نتایج
جستجو بر اساس قیمت (تومان)
جستجو بر اساس نوع
جستجو بر اساس سازنده
بر اساس رنگ
کالا برای:

تفنگ پی سی پی

مرتب سازی بر اساس : پربازدید ترین حراجی جدیدترین ارزان ترین گرانترین فقط کالاهای موجود :

خرید انواع تفنگ پی سی پی

تفنگ پی سی پی چیست؟

قبل از خرید تفنگ پی سی پی بهتر است با ساختار و نحوه‌ی عملکرد آن آشنا شویم. تفنگ های بادی سنتی ساچمه ها را از طریق فشار هوایی که با شکستن لوله و فشرده کردن فنر ایجاد می‌شود، شلیک می‌کنند. هنگامی که ماشه فشرده می‌شود، فنر آزاد شده و پیستون را به جلو می‌راند. بدین ترتیب فشار هوا باعث می‌شود که ساچمه از لوله خارج شود. این نوع تفنگ بادی به تفنگ بادی فنری یا کمرشکن معروف است. تصور اکثر کاربران مبتدی تفنگ های بادی این است که همه ی انواع تفنگ ها به یک منوال کار می‌کنند. اما طریقه‌ی کار تفنگ های پی سی پی کاملا متفاوت است. در این مقاله قصد داریم نحوه‌ی دقیق عملکرد تفنگ های بادی پی سی پی را توضیح دهیم و به برخی از متداول ترین سوالات در مورد خرید تفنگ pcp پاسخ دهیم.

نکات لازم قبل از خرید تفنگ پی سی پی

همان طور که اشاره کردیم پیش از خرید تفنگ پی سی پی لازم است ساختار و عملکرد آن را بشناسید. تفنگ های پی سی پی برای ذخیره سازی هوای فشرده شده، از مخازن هوای داخلی استفاده می‌کنند. سپس از این هوای فشرده به عنوان پیشران برای شلیک راب استفاده می‌کنند. این توضیح پاسخی کوتاه به نحوه‌ی عملکرد تفنگ پی سی پی است. برای درک چگونگی ساز و کار این تفنگ باید با نحوه‌ی شلیک ساچمه آشنا شویم. در این اسلحه از هوا به عنوان یک پیشرانه استفاده می‌شود. بدین صورت که هوا را تحت فشار به میزان 2700 الی 3000 پوند بر اینچ مربع (PSI) فشرده‌سازی می‌کنند.

برای داشتن درک صحیحی از این موضوع دانستن این که فشار هوا در یک تایر متوسط کامیون بین 90 تا 100 PSI است، کمک کننده خواهد بود. اگر متاسفانه آن قدر بدشانس بوده‌اید که شاهد ترکیدن لاستیک یک کامیون باشید، می‌توانید درک کنید که این میزان فشار چقدر قدرتمند است. حال آن که فشار هوا در یک تفنگ بادی پی سی پی، 25 الی 30 برابر بیشتر از این مقدار می‌باشد. در این تفنگ ها هوا با استفاده از تلمبه مخزن یا کپسول یا کمپرسور پر میشود. سپس هنگامی که مخزن تفنگ بادی با فشار مناسب پر شد، آماده‌ی شلیک می‌باشد.

اولین تفنگ پی سی پی چه زمانی ساخته شد؟

برخلاف تصور رایج، اولین استفاده ی ثبت شده از تفنگ پی سی پی، به سال‌های 1500 برمی‌گردد. استفاده از این سلاح توسط ارتش اتریش در سال 1809، باعث اولین شکست ناپلئون در میدان جنگ شد. فرانسوی‌ها از سلاح‌هایی استفاده می‌کردند که دهانه‌ی لوله‌ی آن‌ها توسط یک گلوله با پودر مرطوب، پر می‌شد. این در حالی بود که اتریشی‌ها از تفنگ بادی Girandoni با قابلیت شلیک مکرر استفاده می‌کردند. در واقع این سلاح اولین نوع از تفنگ های بادی پی سی پی بود!

پی سی پی ها چگونه شلیک می‌کنند؟

در همه ی انواع این تفنگ ها اعم از معمولی تا قویترین تفنگ پی سی پی، فشار دادن ماشه دریچه ای را باز می‌کند و مقدار کمی هوای فشرده شده آزاد می‌گردد. این هوا باعث می‌شود ساچمه در طول لوله بالا رفته و از تفنگ بیرون رانده شود. در هر بار شلیک از هوای فشرده استفاده می‌شود. این امر سبب می‌شود که به تدریج فشار و مقدار هوای باقی مانده در مخزن کاهش بیابد. هنگامی که هوای موجود در مخزن به پایین ترین میزان رسید، تفنگ باید دوباره با هوا پر شود. در حالتی که فشار هوا کاهش یافته است، سرعت و مسافت طی شده توسط گلوله ها نیز کاهش می‌یابد. بنابراین دقت شلیک های شما بسیار پایین می‌آید. برای بازگشت به قابلیت شلیک بهینه، تفنگ شما نیاز به شارژ مجدد خواهد داشت.

در پاسخ به این پرسش که «واژه ی پی سی پی از کجا آمده است» باید گفت PCP سرواژه ی عبارت Pre-Charged Pneumatics می‌باشد. در صنعت اسلحه بادی، تفنگ های پی سی پی را تحت عنوان «از پیش شارژ شده» می‌شناسند.

خرید تفنگ پی سی پی؛ چگونه باید تفنگ بادی PCP را پر کرد؟

بعد از خرید تفنگ پی سی پی باید طریقه ی پر کردن آن را نیز بلد باشید. این کار دو راه دارد: هم می‌توانید آن را با تلمبه پی سی پی پر کنید و هم با استفاده از کپسول یا کمپرسور. هر یک مزایا و معایبی دارند و انتخاب آن به شما بستگی دارد. همان طور که از نام تلمبه دستی برمی‌آید، در این روش باید تفنگ را به کمک دستان خود پر کنید. هر چه تفنگ بیشتر پر می‌شود، فشار آن نیز افزایش یافته و عمل پمپاژ را سخت تر می‌کند. بنابراین بدون شک استفاده از کپسول برای پر کردن تفنگ کار بسیار ساده تری است. اما باید چند نکته را در این مورد نیز در نظر گرفت. اگر برای تیراندازی به طبیعت می‌روید، حمل یک کپسول پی سی پی می‌تواند شما را دچار دردسر کند. زیرا این کپسول خود نیز باید چندین بار پر شوند. از طرف دیگر تلمبه دستی را می‌توان به راحتی حمل کرد. همچنین بسته‌بندی آن نیز به مراتب راحت تر است.

مدت زمان ماندگاری هوا در تفنگ پی سی پی چقدر است و هر بار قابلیت شلیک چند ساچمه را دارد؟

بسته به این که شما بهترین تفنگ پی سی پی را خریداری می‌کنید یا انواع معمولی تر آن، پاسخ به این پرسش‌ها متفاوت خواهد بود. عوامل زیادی چون متد ساخت و مدل اسلحه، میزان هوای آن، مسافتی که در آن شلیک می‌کنید و غیره ... در این زمینه دخیل هستند. اما نیازی به نگرانی نیست. زیرا تفنگ های بادی PCP دارای یک معیار هستند که میزان هوای ذخیره شده را به شما نشان می‌دهد. در انواعی از آن که دارای کد رنگی هستند، سبز نشانگر میزان هوای خوب، زرد نشانگر میزان هوای قابل قبول و قرمز به معنای فرارسیدن زمان شارژ مجدد است.

تعداد شلیک ها نیز کاملا به مدل تفنگ بستگی دارد. اما می‌توان آن را در رنج 30 الی 400 شات قرار دارد.

تیراندازی با تفنگ PCP چقدر دقیق است؟

معمولا اگر تفنگ PCP با فشار زیاد پر شود، سرعت آن ابتدا کم، سپس افزایش و بعد از آن کاهش می‌یابد. این یعنی شما باید ابتدا چند ساچمه شلیک کنید تا نشانه گیری تفنگ دقیق شود. بعد از آن می‌توانید سطح پر شدن هوا را برای ثبات شلیک تنظیم کنید. برای مقابله با این مشکل، بسیاری از PCP‌ ها دارای رگولاتور هایی هستند که فشار هوای لوله ی تفنگ را برای شلیک مدیریت می‌کنند. در این صورت هوای موجود در لوله ی تفنگ همواره یک مقدار ثابت خواهد بود. البته از لحاظ قیمت تفنگ پی سی پی باید گفت که PCP‌ های دارای رگولاتور اندکی گران تر هستند. اما ثبات قدرت در هر شلیک، ارزش این اختلاف قیمت را دارد.

قیمت انواع تفنگ پی سی پی

تفنگ های پی سی پی چقدر دقیق هستند و میزان صدای آن‌ها چقدر است؟

دانستن این موضوع شما را برای خرید تفنگ پی سی پی مطمئن خواهد کرد: PCP ها نه تنها دقیق‌ترین تفنگ های بادی، بلکه راحت ترین انواع آن نیز هستند. وقتی PCP را با تفنگ بادی فنری مقایسه می‌کنید، متوجه می شوید که کار تفنگ های بادی فنری نیاز به تسلط بیشتری دارد، در حالی که به وسیله ی PCP فقط کافی است با یک اشاره شلیک کنید. در ضمن PCP ها فوق‌العاده بی صدا هستند و پس از شلیک به هیچ‌ وجه عقب نشینی ندارند (تفنگ لگد نمی‌زند). تفنگ بادی PCP بدون شک بهترین انتخاب برای کسانی است که بدون در نظر گرفتن میزان تجربه می‌خواهند یک تیراندازی آرام، راحت و دقیق را پشت سر بگذارند.

در خرید تفنگ پی سی پی باید به کدام معایب آن توجه کرد؟

همان طور که اشاره کردیم قیمت تفنگ پی سی پی در مقایسه با سایر تفنگ های بادی بیشتر است و این می‌تواند در زمره ی معایب این وسیله قرار گیرد. همچنین برای این تفنگ باید هزینه ی اضافی مخازن هوا و پر کردن مجدد آن ها و ... را نیز در نظر گرفت. بعلاوه از آن جا که PCP ها از یک سیستم تحت فشار بهره مند هستند، دارای مهر و موم هایی می باشند که در نهایت با افزایش سن و استفاده از آن نیاز به تعویض دارند.

با توجه به آن‌چه گفته شد می‌توانیم بگوییم که مزایای خرید تفنگ پی سی پی بسیار بیشتر از معایب آن است. به یاد داشته باشید که تفنگ های بادی PCP دقیق‌ترین، بی صداترین و ساده ترین تفنگ های بادی موجود هستند. همچنین از آن‌جایی که در هنگام تیراندازی عقب نشینی رخ نمی‌دهند، استفاده از آن‌ها راحت تر است. چرا که نباید این واقعیت را فراموش کنیم که پس زده شدن تفنگ بعد از هر شلیک، می‌تواند دردناک باشد. بارگیری و استفاده از تفنگ های PCP به تلاش بسیار کمتری نیاز دارد. پس بنابر دلایل مذکور، برای همه‌ی تیراندازان مبتدی و پیشرفته یک سلاح‌ عالی تلقی می‌شوند. در واقع این تفنگ‌ها برای شکار نیز یک گزینه ی بسیار خوب و دقیق هستند.

آیا خرید تفنگ پی سی پی به‌صرفه است؟

پاسخ کوتاه این پرسش «بله» است. اما بستگی به این دارد که تفنگ بادی را برای چه کاری می‌خواهید. اگر یک تیرانداز ماهر هستید که از تفنگ فنری خود رضایت دارید، ممکن است بخواهید به کار با همان تفنگ خود ادامه دهید. اما برای مبتدیان،PCP ها گزینه ی بسیار ساده‌تری هستند. همچنین بسیاری از تیراندازان باتجربه نیز به دلیل دقت بیشتر، آ‌ن ها را ترجیح می‌دهند. در نهایت انتخاب با شماست. اما پیشنهاد ما به شما این است که PCP را امتحان نکنید، مگر این‌که قصد خرید آن را داشته باشید. زیرا هرگز تجربه ی لذت بخش شلیک با آن را فراموش نخواهید کرد!

ادامه مطلب ˅
9 / 10
از 44 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()